Εκτός έδρας νίκη για την ομάδα μας!

Την εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε η ομάδα μας, καθώς επικράτησε με σκορ 0-3 στο Γήπεδο της Φιλιππούπολης απέναντι στον Απόλλωνα Λάρισας στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2 Betsson.

Η ομάδα μας ξεκίνησε δυνατά, ψάχνοντας από νωρίς το γκολ.Ο Βερνάρδος πλάσαρε μέσα από την περιοχή, όμως ο αμυντικός του Απόλλωνα πεσμένος έδιωξε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή.

Νέα καλή στιγμή όταν ο Τσβετάνοφ σέντραρε, όμως οι φιλοξενούμενοι απομάκρυναν πριν φτάσει στην μπάλα ο Ριέρα και κάνει το σουτ.

Στο 15ο λεπτό η ομάδα μας άνοιξε το σκορ, όταν ο Κοζορώνης σούταρε εκτός περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Οικονομόπουλου.

Ένα λεπτό αργότερα ο Λαγός δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να περνά μόλις άουτ.

Ο Απόλλων Λάρισας απείλησε στο 20′ με τον Σιατραβάνη να σουτάρει από μακρινή απόσταση, όμως ο Γκέκας μπλόκαρε σταθερά.

Στο 24′ ο Σιατραβάνης έκανε το σουτ, με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Γκέκα και στην επαναφορά ο Ντ Αγκοστίνο σούταρε, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 32ο λεπτό ο Μπάλλας σούταρε από μακρινή απόσταση, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Οικονομόπουλου.

Ο Σιατραβάνης στο 34′ έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνά άουτ.

Στο 45ο λεπτό η ομάδα μας διπλασίασε τα τέρματα τέρματα της, όταν ο Ριέρα μπήκε στην περιοχή έδωσε στον Βερνάρδο και εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους σημειώθηκε στο 48′ και ανήκε στην ομάδα μας. Ο Ριέρα έδωσε ωραία στον Σταμόπουλο εκείνος σούταρε με τον αμυντικό του Απόλλωνα να βάζει την κόντρα και την μπάλα να περνά κόρνερ.

Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 50′ με τον Ζαχαράκη να βγαίνει σε θέση τετ α τετ, αλλά ο Γκέκας με εξαιρετική απόκρουση κράτησε το μηδέν.

Στο 52′ ο Μπάλλας σούταρε εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το δοκάρι του Οικονομόπουλου.

Τρία λεπτά αργότερα νέα καλή στιγμή για την ομάδα μας, όταν ο Βερνάρδος έκανε το σουτ, ξ μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Νέα καλή στιγμή για την ομάδα μας με τον Ριέρα να κάνει τη σέντρα, ο Λαγός έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Οικονομόπουλου.

Στο 90ο λεπτό η ομάδα μας πέτυχε και τρίτο τέρμα, μετά από γύρισμα του Αναστασόπουλου και ωραίο πλασέ του Κλάους.

Στο 92′ ο Κάρδαρης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Οικονομόπουλος απέκρουσε σε κόρνερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιάκος, ο Αλιατίδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, στην επαναφορά ο Κλάους σούταρε, με τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων να απομακρύνουν.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με την ομάδα μας να παίρνει τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Απόλλων Λάρισας: Οικονομόπουλος, Ντ’ Αγκοστίνο, Κοντρέρας, Γιαννίτσης, Ντουλγκέροφ, Ποτόσογλου, Ζαχαράκης, Σταματής, Κοτσιανούλης, Μπαλογιάννης, Σιατραβάνης

Αναγέννηση (Π.Αμανατίδης): Γκέκας, Αναστασόπουλος, Γκόλιας, Αλιατίδης, Σταμόπουλος, Κοζορώνης(90′ Β.Θεολόγης), Μπάλλας(90′ Πρίκας), Λαγός, Βερνάρδος (75′ Κλάους), Ριέρα(82′ Γιάκος), Τσβετάνοφ(82′ Κάρδαρης)